Dzięki odpowiedniej aranżacji można utrzymać dom w idealnym porządku. Wystarczy kilka prostych zabiegów wnętrzarskich tj. urządzenie kuchni zgodnie z zasadami roboczego trójkąta, ograniczenie do minimum dekoracyjnych drobiazgów, czy wymiana meblościanki na pojemną i funkcjonalną szafę, by czystość na co dzień zagościła we wnętrzu mieszkania.

Robienie porządku we wnętrzu często bywa czasochłonne. Statystyczny Polak poświęca średnio 70 minut dziennie na sprzątanie – wynika z badań przeprowadzonych przez GUS (Badania budżetu czasu ludności w 2013 r.). Jednak praktyczne zaaranżowanie przestrzeni oraz funkcjonalne umeblowanie wnętrza może skrócić ten czas i skutecznie usprawnić utrzymanie czystości. Od czego zacząć? Na początek warto postawić na odpowiednią stylizację wnętrza.

Mniej znaczy… czyściej

Wszechobecna biel, skromne umeblowanie, rezygnacja z „bibelotów” – minimalizm we wnętrzach cechuje się prostotą formy i oszczędnością detali. Urządzenie mieszkania w tym stylu dodaje wnętrzu nie tylko klasy i elegancji, ale także wprowadza wrażenie nieskazitelnego porządku. Czystość w domu łatwiej zachować, gdy nie ma w nim zbyt wielu rzeczy. Dlatego aranżując mieszkanie warto ograniczyć się jedynie do niezbędnych elementów tj. sofa, stolik, szafa, telewizor w przypadku salonu lub łóżka, stolika nocnego i garderoby w sypialni.

– Chcąc zachować porządek w mieszkaniu warto zwrócić uwagę na wzornictwo mebli. Fronty, np. szaf powinny być proste, pozbawione zbędnych żłobień. Zakamarki sprzyjają osadzaniu się kurzu, co znacznie utrudnia sprzątanie. Ważna jest także kolorystyka mebli: na jasnych meblach, np. białych, beżowych, czy szarych kurz jest mniej widoczny niż na czarnych lub  ciemnobrązowych – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

Kuchnia bez skazy

Miejscem, w którym szczególnie trudno zadbać o czystość jest kuchnia. Podczas gotowania, smażenia czy zmywania nietrudno o kolejne zabrudzenia. Jednak odpowiednio zagospodarowana przestrzeń kuchenna przyczynia się nie tylko do utrzymania idealnego porządku, ale także wpływa na komfort i ergonomię pracy podczas codziennych czynności.

– Na czystość  kuchni w dużym stopniu wpływa układ zabudowy kuchennej. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest ułożenie mebli kuchennych w kształcie litery L, U lub G. Takie rozplanowanie przestrzeni umożliwia zastosowanie się do praktyczniej zasady roboczego trójkąta, która opiera się na ułożeniu trzech elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki na trzech wierzchołkach figury – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Takie zagospodarowanie pomieszczeni sprawia, że wszystkie sprzęty usytuowane są niedaleko od siebie, dzięki czemu zmniejszają się odległości pokonywane podczas przyrządzania posiłków, co jednocześnie ułatwia zachowanie większego porządku w kuchni.

Urządzając kuchnię warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest podłoga. Tutaj najlepiej sprawdzą się płytki, których powierzchnia nie pochłania zanieczyszczeń oraz ułatwia usuwanie plam powstałych podczas gotowania. Kafelki spełnią również swoją „porządkową rolę” nad blatem kuchennym – łatwo usuwa się z nich tłuszcz, zacieki czy inne zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także kolorowe szkło lub szkło z nadrukiem, które wystarczy umyć płynem do szyb.

Zorganizowana szafa – czystość i porządek

Mniejsza ilość rzeczy w „zasięgu oka” w dużym stopniu wpływa na porządek w całym mieszkaniu. W utrzymaniu czystości niezbędne okazują się pojemne i funkcjonalne szafy wnękowe, które dobrze prezentują się nawet w małych mieszkaniach. Jak odpowiednio zagospodarować szafę, by utrzymać w niej idealny porządek? Na samym początku należy zadbać o odpowiedni podział stref w szafie: na rzeczy codziennego użytku oraz te, których używa się sporadycznie. Ubrania czy też urządzenia domowe, które są najczęściej wykorzystywane powinny znajdować się w zasięgu ręki. Natomiast te używane rzadko powinniśmy umieścić w wyższych partiach szafy.

– Ważne jest także zagospodarowanie wnętrza szafy.  Już na etapie projektowania należy pamiętać o jej docelowym przeznaczeniu a co za tym idzie – o odpowiednich odległościach między półkami, właściwych wysokościach zawieszenia drążków, czy też przegrodach na deskę do prasowania lub odkurzacz. Bardzo praktycznym narzędziem jest chociażby szuflada przedzielona przegródkami w różnych konfiguracjach. Ułatwia to segregowanie drobnych elementów – pasków, spinek, bielizny. – podpowiada Monika Szczęsny z firmy Komandor.

Zorganizowana szafa kluczem do czystości
Zorganizowana szafa kluczem do czystości