Szkarłatny płatek i biały w Teatrze Studio

0
124

14 maja na Dużej Scenie Teatru Studio w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Szkarłatny płatek i biały Michela Fabera w reżyserii Kuby Kowalskiego.

„Nadchodzą bardzo dziwne czasy.
Czasy, w których nasze uwielbienie postępu skomplikuje i skompromituje wszystkie wybory moralne. Widzę świat, który pogrąża się w chaosie, my zaś tylko mu się przyglądamy, niepewni, w jaki sposób należało czy też należy zapobiec katastrofie…”

Bohaterem Szkarłatnego płatka i białego Michela Fabera jest XIX wiek, przedsionek nowoczesności, w którym tematy takie jak prawa kobiet, religia i nauka, stosunek do seksualności czy modele kobiecości i męskości są definiowane na nowo — powoli wyłania się z nich nasz współczesny świat…

Dziewiętnastowieczny Londyn Fabera raz wydaje nam się bezpiecznym przez swój dystans historycznym światem, żeby po chwili okazać się gorzką karykaturą naszej współczesności.

Pięć postaci, których losy śledzi nasz spektakl, reprezentuje dylematy czasów przełomu: przemysłowiec rozdarty pomiędzy młodzieńczymi ideałami a kapitalistycznym światem; niedoszły pastor zmagający się z potrzebami ciała; głęboko wierząca działaczka społeczna, którą brak poszanowania konwenansów skazuje na wykluczenie;  eteryczna i niewinna dama skazana na bycie kochanką z krwi i kości, żoną i matką; wreszcie prostytutka, która pokonuje kolejne szczeble drabiny społecznej i przekonuje się, że wyższy status wcale nie oznacza większej wolności.

To właśnie pragnienie wolności, szeroko rozumianej emancypacji, wydaje się być wspólnym mianownikiem dla dążeń bohaterów sztuki Szkarłatny płatek i biały, którzy wypatrują nadchodzącego XX wieku z nadzieją, ale i z lękiem. Czy rzeczywiście nowoczesność przyniosła nam wolność i spełnienie? I czy faktycznie już nadeszła?

Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych.

Szkarłatny płatek i biały

Premiera: 14 maja 2016, godz. 19.00
Spektakle: 15, 16, 17 maja / 4, 5, 7, 8, 10 czerwca

AUTOR Michel Faber
PRZEKŁAD Maciej Świerkocki
ADAPTACJA I REŻYSERIA Kuba Kowalski
ADAPTACJA I DRAMATURGIA Julia Holewińska
SCENOGRAFIA Katarzyna Stochalska
MUZYKA Radosław Duda
RUCH SCENICZNY Katarzyna Chmielewska
REŻYSERIA ŚWIATŁA Damian Pawella
INSPICJENTKA Olga Karoń

WYSTĘPUJĄ
Agata Góral
Monika Krzywkowska / Katarzyna Herman (gościnnie)
Aleksandra Justa (aktorka Teatru Narodowego)
Monika Obara
Anna Paruszyńska (gościnnie)
Anna Smołowik (gościnnie)
Justyna Janowska (III rok PWST w Krakowie)
Miron Jagniewski (gościnnie)
Łukasz Lewandowski
Mirosław Zbrojewicz
Wojciech Żołądkowicz
Piotr Żurawski (gościnnie)
Radosław Duda (muzyka na żywo)
Tomasz Stawiecki (muzyka na żywo)

Teatr Studio  im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
pl. Defilad 1 / PKiN / 00-901 Warszawa
teatrstudio.pl