RÓBMY SWOJE – piosenki Wojciecha Młynarskiego

0
119

Teatr Ateneum w Warszawie zaprasza na premierę wyjątkowego spektaklu muzycznego RÓBMY SWOJE – piosenki Wojciecha Młynarskiego. 2 kwietnia 2016 r. na Scenie Głównej.

Wojciech Młynarski jako autor piosenek ma w sobie dwie dusze: liryczną i publicystyczną. Ta pierwsza dusza podpowiada mu piosenki o ulubionej leszczynie, o polskiej miłości, „co umie przebaczać, umie drwić”, o pannie Heli, która „ślicznym oczkiem strzela” i o nutach, co „wolą tańczyć solo”. Ta druga dusza każe mu pisać piosenki o walcu, który „przyjdzie i wyrówna” albo balladę o tych, „co się za pewnie poczuli”. Bo Wojciech Młynarski jest zarówno poetą zakochanym w mądrych drobiazgach codziennego życia, jak przenikliwym komentatorem otaczającego nas głupstwa, kłamstwa i miernoty.

Jego piosenki o siermiężnym PRL-u wzbudzały niegdyś śmiech – i satysfakcję, że jest ktoś, kto tak świetnie rozumie paradoksy mieszkania w „najweselszym baraku socjalistycznego obozu”. A kiedy już odzyskaliśmy wolność –  ten sam Młynarski patrzy na nią jak na niełatwy dar, na który trzeba sobie zasłużyć. Przecież ten dar tak łatwo odebrać…

Spektakl muzyczny złożony z bardziej i mniej znanych piosenek w wykonaniu aktorów Teatru Ateneum w Warszawie nazwano – za Młynarskim – RÓBMY SWOJE. Bo w każdych czasach, dobrych czy złych, warto się tego trzymać.

RÓBMY SWOJE – piosenki Wojciecha Młynarskiego

scenariusz, reżyseria, kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
opieka artystyczna – Andrzej Domalik
scenografia – Marcin Stajewski
kostiumy – Anna Englert
ruch sceniczny – Jarosław Staniek
przygotowanie wokalne – Tomasz Bajerski

Występują:  Julia KONARSKA, Joanna KULIG/Olga SARZYŃSKA, Katarzyna UCHERSKA, Krzysztof GOSZTYŁA, Piotr FRONCZEWSKI, Tomasz SCHUCHARDT, Sebastian JASNOCH

Gra zespół muzyczny w składzie:
fortepian – Tomasz BAJERSKI/Wojciech BORKOWSKI
gitara – Paweł  STANKIEWICZ/Mateusz SZEMRAJ
bas – Maciej SZCZYCIŃSKI/Maciej MATYSIAK
perkusja – Piotr MAŚLANKA/Szymon LINETTE

Teatr ATENEUM

ul. Jaracza 2
Warszawa
tel. 22 50 28 160
www.teatrateneum.pl

Wojciech Młynarski – poeta, satyryk, artysta kabaretowy, autor około 2000 tekstów piosenek, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, kompozytor, reżyser teatralny. Jeden z największych twórców polskich piosenek, często ich wykonawca, znany przede wszystkim z autorskich recitali. Współpracował z wieloma kabaretami, między innymi z kabaretem Dudek. Urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie.

Wojciech Młynarski – Róbmy swoje – Opole ’88