Seria tajemniczych zgonów wstrząsa światem nowych mediów. Zagadkę próbuje rozwikłać inspektor Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Tropy prowadzą do Roberta Robura, młodego scenarzysty. Tymczasem w Mieście Światła narasta rebelia. Członkowie sekty tajemniczego Mistrza chcą obalić dyktaturę Urzędu Energii. Kto stoi za tajemniczymi zbrodniami? Czy ciemność wygra ze światłem? Kto pisze serial „Wściekłość i wrzask”?

Ostatnia, niedokończona powieść Mirosława Nahacza (1984-2007) rozgrywa się w przyszłości, w której fikcja kreowana przez media wyparła całkowicie rzeczywistość. Sensacyjna akcja łączy się z wizją społeczeństwa, które odurzone medialnymi przekazami, staje się bezwolne i podatne na manipulacje władzy.

Spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego przenosi dystopijną powieść Nahacza do współczesnego świata cyfrowych mediów i wirtualnej rzeczywistości. To, co dekadę temu wydawało się czystą fantazją, dziś staje się realnością. Wszechobecna inwigilacja i kontrola w sieci, internetowe gwiazdy, które zapalają się równie szybko, jak gasną, koncerny manipulujące informacjami i hakerzy, którzy wykradają im dane – żyjemy w przyszłości, którą wymyślili pisarze. Dzięki technologii virtual reality powstają cyfrowe światy tak realne, że można je pomylić z rzeczywistością.

W jaki sposób ten nowy, wspaniały świat wpływa na człowieka i jego relacje z innymi? Jak połączyć dwie strony pękniętej rzeczywistości?

Krzysztof Garbaczewski (1983) – reżyser teatralny, jedno z najgorętszych nazwisk polskiego teatru. Absolwent krakowskiej PWST. Do jego najgłośniejszych realizacji należą: „Opętani” wg Witolda Gombrowicza (2009, Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu), „Odyseja” Homera (2009, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu), „Życie seksualne dzikich” wg Bronisława Malinowskiego (2011, Nowy Teatr w Warszawie), „Balladyna” (2012, Teatr Polski w Poznaniu), „Poczet królów polskich” (2013, Stary Teatr w Krakowie), „Kamienne niebo zamiast gwiazd” (2013, Muzeum Powstania Warszawskiego), „Kronos” wg Gombrowicza (2013, Teatr Polski we Wrocławiu) oraz dwie ostatnie realizacje Shakespeare’a „Burza” (2015, Teatr Polski we Wrocławiu) i „Hamlet” (2015, Stary Teatr w Krakowie).

Mirosław Nahacz (1984-2007) – jeden z najzdolniejszych pisarzy swojego pokolenia, za życia opublikował trzy bardzo dobrze przyjęte powieści: „Osiem cztery” (2003), „Bombel” (2004), „Bocian i Lola” (2005), po jego śmierci ukazała się czwarta, ostatnia: „Niezwykłe przygody Roberta Robura” (2009). Pochodził z Beskidu Niskiego, urodził się w Gorlicach. W debiucie pomogli mu Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman z wydawnictwa „Czarne”. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z miesięcznikiem „Lampa”. Był jednym z autorów scenariusza serialu „Egzamin z życia”, emitowanego przez TVP 2.

24 lipca 2007 został znaleziony martwy w piwnicy warszawskiego domu, w którym wynajmował mieszkanie. Kilka dni wcześniej popełnił samobójstwo. Został pochowany w kaplicy prawosławnej w Leszczynach koło Gorlic.

Rzeczywistość nabrała ochoty na wypowiedź i w tym celu wybrała sobie Nahacza, a on zgodził się jej wysłuchać i zapisać pisał o nim Andrzej Stasiuk. – Tak, Szanowne Panie i Panowie, Mirosław Nahacz jest wybrańcem. Tutaj mam absolutną pewność.

Robert Robur

reżyseria: Krzysztof Garbaczewski
adaptacja: Krzysztof Garbaczewski, Jakub Żulczyk
scenografia: Aleksandra Wasilkowska
wideo: Robert Mleczko
kompozytor: Jan Duszyński
kostiumy: Sławomir Blaszewski
reżyseria światła: Bartosz Nalazek
asystent reżysera: Paweł Kulka
asystentka scenografa: Karolina Kotlicka

obsada: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Natalia Kalita, Sandra Korzeniak, Cezary Kosiński, Lech Łotocki, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Agnieszka Żulewska

Terminy:

7 czerwca 2016, godz. 20.00 (pokaz przedpremierowy)
8 czerwca 2016, godz. 20.00 (pokaz przedpremierowy)
9 czerwca 2016, godz. 20.00 (pokaz przedpremierowy)
10 czerwca 2016, godz. 20.00 (premiera)
11 czerwca 2016, godz. 20.00
12 czerwca godz. 20.00 – (premiera studencka i spotkanie z twórcami)

kolejne pokazy: 13, 14, 15, 16, 17, 18 września 2016, godz.19.00

TR Warszawa

ul. Marszałkowska 8
www.trwarszawa.pl