Obrzydliwcy według Davida Fostera Wallace’a i Marka Kality

Nikt tu nie jest zwyczajny. A raczej: nikt tu nie jest normalny.

1
127

W warszawskim Teatrze Dramatycznym Marek Kalita reżyseruje spektakl Obrzydliwcy według kultowej książki Davida Fostera Wallace’a „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”. Premiera 20 maja na Scenie Przodownik.

Ukazanie się w Polsce książki „Krótkie wywiady z obrzydliwymi ludźmi” było jednym z najważniejszych wydarzeń literackich 2015 roku. „W ten sposób nadrabiamy wstydliwe zaległości i mamy w końcu możność obcowania z twórcą kultowym i ze wszech miar oryginalnym” – pisał w „Dwutygodniku” Łukasz Najder. W Teatrze Dramatycznym Marek Kalita reżyseruje spektakl Obrzydliwcy na podstawie książki Wallace’a.

David Foster Wallace, obok Jonathana Franzena, uchodzi w Ameryce za najwybitniejszego przedstawiciela swojej generacji. Tygodnik „Time” umieścił jego książkę na liście 100 najlepszych pozycji XX wieku. To autor łączący ogromną erudycję, precyzję, biegłość narracyjną i językową oraz dystans i ironię.

„Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” to zbiór opowiadań, których bohaterami są przede wszystkim mężczyźni – uzależnieni od seksu, cyniczni, niepozorni. Skupieni na sobie i swoich przyjemnościach, czasem w trakcie kolejnej terapii. Nikt tu nie jest zwyczajny. A raczej: nikt tu nie jest normalny. „Każda historia wciąga w dziwaczny świat skrzywień – na pierwszy rzut oka absurdalnych i surrealistycznych, a przecież powszechnie występujących.” – czytamy na portalu Xięgarnia. Wallace przedstawiając obsesje, traumy i myśli mężczyzn, ośmiesza również współczesną kulturę z jej skłonnością do nieustannego psychologizowania.

Obrzydliwcy

David Foster Wallace

W spektaklu warszawskiego Teatru Dramatycznego w obrzydliwców wcielą się: Waldemar Barwiński, Mariusz Drężek, Henryk Niebudek, Piotr Siwkiewicz i Sebastian Stankiewicz

reżyseria: Marek Kalita
przekład: Rubi Birden
adaptacja: Marek Kalita
scenografia: Marcin Chlanda
kostiumy: Karolina Mazur
ruch sceniczny: Piotr Kamiński
opracowanie muzyczne: Piotr Polak

Premiera 20. maja na Scenie Przodownik
ul. Olesińska 21

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

www.teatrdramatyczny.pl