Letni Przegląd Teatru Dramatycznego / 1 - 30 lipca 2016
Letni Przegląd Teatru Dramatycznego / 1 - 30 lipca 2016

Lipiec to w Dramatycznym pełnia sezonu. Teatr pokaże wszystkie premiery mijającego sezonu oraz prapremierę „Coming out” Jacka Góreckiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej. W repertuarze trzydzieści tytułów –  współczesne dramaty, komedie, spektakle muzyczne, klasyka w nowych przekładach, adaptacje wybitnych powieści. Letni Przegląd Teatru Dramatycznego to także piętnaście spektakli z angielskimi napisami, specjalne zniżki dla studentów i seniorów.  

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego – premiera festiwalu

Na Scenie Przodownik sztuka młodego dramatopisarza Jacka Góreckiego „Coming out”, to wyprawa w świat brutalnej liryki i przeklętej miłości. Trzy monologi zranionych kobiet – młodej, dojrzałej, przejrzałej – przepełniają uczucia mocne i jednoznaczne. Ich dramaturgia jest prosta: błysk, potem upadek w ciemność, a wreszcie rozpamiętywanie. Sztuka dowodzi twierdzenia: „Prawdziwa miłość jest w gruncie rzeczy nieosiągalna”. A może tylko: „prawdziwa wzajemność”? Bo miłość trwa po swym zgonie i zmienia się w coś innego. W co? O tym właśnie mówi Coming out. Spektakl reżyseruje Aleksandra Popławska, na scenie: Krystyna Tkacz, Agnieszka Wosińska i Anna Gorajska. Prapremiera 8 lipca 2016.

Kameralnie i z rozmachem

To był bardzo pracowity sezon w Dramatycznym, a jego efekty możemy zobaczyć na Letnim Przeglądzie. W repertuarze Sceny na Woli sztuka o twórcach psychoterapii – Freudzie, Jungu i Sabinie Spielrein (Niebezpieczna metoda) Christophera Hamptona oraz najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka Niedźwiedź Wojtek w reżyserii Ondreja Spišaka (Michał Piela w roli niedźwiedzia).

Na Scenie Gustawa Holoubka Szekspirowski thriller polityczny, czyli Miarka za miarkę w reżyserii Oskarasa Koršunovasa i współczesnym przekładzie Piotra Kamińskiego oraz słynny musical Cabaret, który opowiada o czasach boskiej dekadencji przedwojennego Berlina (Krzysztof Szczepaniak jako Mistrz Ceremonii). Na Scenie Haliny Mikołajskiej  kameralne monologi w Kobietach bez znaczenia Alana Bennetta (grają Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska) i sztuka Justyny Bargielskiej Moja pierwsza śmierć w Wenecji z Adamem Ferencym w głównej roli.  W Przodowniku Obrzydliwcy według Davida Fostera Wallece’a w reżyserii Marka Kality, czyli „wszystko, co chcielibyście dowiedzieć się o mężczyznach, ale boicie się zapytać oraz opowieść o miłości w czasach prześladowań (kultowa sztuka Bent Martina Shermana).

Ostatnia szansa

Lipiec to również czas pożegnań. Na Letnim Przeglądzie po raz ostatni można zobaczyć  klasyk teatru absurdu – Nosorożca Ionesco (w głównej roli Paweł Domagała), Kupca weneckiego Szekspira, dramat o czterech pokoleniach kobiet i wódce (Gardenia Elżbiety Chowaniec) oraz współczesną wersję legendy o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu (Merlin. Inna historia Tadeusza Słobodzianka).

Komedie z przekazem

Festiwal to również dobry czas na lżejszy repertuar. Dramatyczny zaprasza na inteligentne komedie jak Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie Iwana Wyrypajewa (w obsadzie m.in. Katarzyna Herman) Exterminator. Komedia muzyczna Przemka Jurka o zespole rockowym, który nie zawsze może decydować o swoim repertuarze, czy historię trójkąta miłosnego w sztuce Biedny Ja Suka i Jej Nowy Koleś Michała Walczaka.

Zobaczymy również tragikomedie Hanocha Levina o starości (Romantycy z Małgorzatą Niemirską, Zdzisławem Wardejnem, Władysławem Kowalskim) oraz Wzrusz moje serce o miłości naiwnego Lamki (Waldemar Barwiński) do rozrywkowej piosenkarki (Agata Wątróbska).

Ponadto między innymi sztuki Sofoklesa (Król Edyp), Sartre’a (Bez wyjścia), Don Juan Moliera i Bergmana wyróżniona Nagrodą Nike Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka, Absolwent z Agnieszką Warchulską jako Panią Robinson adaptacja kultowych powieści Antoniego Libery Madame i Noc żywych Żydów Igora Ostachowicza.  Na wszystkich scenach Teatru Dramatycznego będzie można też zobaczyć w sumie piętnaście tytułów z angielskimi napisami.

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego

1 – 30 lipca 2016 r.
Cały repertuar na stronie: teatrdramatyczny.pl
Bilety.teatrdramatyczny.pl
kasa@teatrdramatyczny.pl
22 656 68 44

Teatr Dramatyczny: „Niedźwiedź Wojtek” w reżyserii Ondreja Spišaka
Teatr Dramatyczny: „Niedźwiedź Wojtek” w reżyserii Ondreja Spišaka
Letni Przegląd Teatru Dramatycznego w Warszawie
Letni Przegląd Teatru Dramatycznego w Warszawie

Warning: A non-numeric value encountered in /home/annasara/domains/funkytown.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353