Teatr Syrena / Dogville
Teatr Syrena / Dogville

Sezon 2016/2017 Teatr Syrena rozpoczyna premierą jednego z najbardziej intrygujących tytułów ostatnich lat – „Dogville” Larsa von Triera.

To mroczna historia osadzona w miasteczku, którego mieszkańcy – poczciwi, pobożni i pracowici ludzie – decydują się dać schronienie obcej, młodej kobiecie. Grace ucieka przed bandą gangsterów, a za wsparcie społeczności Dogville godzi się rewanżować drobnymi pracami. Z czasem mieszkańcy miasteczka rozsmakowują się w poczuciu władzy nad dziewczyną, dręcząc ją i wykorzystując w coraz bardziej haniebny sposób. Już nie ma odwrotu, w poczciwym Dogville wydarzy się coś potwornego…

„Dogville” w Teatrze Syrena reżyserują Marek Kalita i Aleksandra Popławska. W obsadzie zobaczymy m.in.: Agnieszkę Krukównę, Helenę Norowicz, Aleksandrę Popławską, Annę Smołowik, Jerzego Nasierowskiego i Bartosza Porczyka.
Zespół twórców to wybitni realizatorzy, m.in: Joanna Kuś (scenografia), Katarzyna Łuszczyk (światło), Marta Ostrowicz (kostiumy) i Maciej Zakrzewski (muzyka).

W 2003 roku Lars von Trier zrealizował wstrząsający film z Nicole Kidman w roli Grace. Autorem scenicznej adaptacji scenariusza jest Christian Lollike.

– Starałem się przede wszystkim oddzielić tekst od filmu – opowiada Lollike – by pozwolić reżyserom teatralnym na opowiedzenie swojej własnej, oryginalnej wersji ‘Dogville’. Oczywiście sztuka bazuje na filmie, ale Lars von Trier był na tyle uprzejmy, że zgodził się na wykorzystanie przeze mnie wcześniejszych wersji scenariusza. To pozwoliło mi dodać fragmenty tekstu, które zostały wycięte z filmu lub pokazane w inny sposób.

Lars von Trier

DOGVILLE

Teatr Syrena

Premiera 24 września 2016 r., Teatr Syrena
reż. Marek Kalita, Aleksandra Popławska
scenariusz filmowy: Lars von Trier
adaptacja sceniczna: Christian Lollike
przekład: Jacek Kaduczak

Realizatorzy:
Scenografia – Joanna Kuś
Kostiumy – Marta Ostrowicz
Muzyka – Maciej Zakrzewski
Światła – Katarzyna Łuszczyk
Producent – Monika Deptuła
Asystent reżysera i sufler – Renata Domagała
Inspicjent – Łukasz Barszcz
Aktorzy:
Agnieszka Krukówna – Vera
Helena Norowicz – Martha
Aleksandra Popławska – Grace
Anna Smołowik – Liz
Przemysław Glapiński – Chuck
Jerzy Nasierowski  – Narrator
Bartosz Porczyk – Tom
Piotr Siejka – Thomas Edison
Bogdan Słomiński – Jack McKay
Sebastian Stankiewicz – Ben