30 maja w Galerii DAP w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Pole” Mariana Murawskiego. Artysta jest znany i nagradzany w Polsce i za granicą głównie za swoje ilustracje. Wiele z nich trafiło do kanonu ilustracji książkowych.

Tym razem zaprezentował kolekcję wielkoformatowych obrazów.

Malarstwo Mariana Murawskiego jest ściśle związane z krajobrazem i folklorem Suwalszczyzny, skąd pochodzi. Jak sam mówi, inspiruje się naturą. Na obrazach ożywia płoty, strachy na wróble tworząc z nich postacie nazywane „kukładami”.

Pracownię dzieli z żoną Elżbieta, malarstwem zajmują się także dwie córki państwa Murawskich. Wystawę „Pole” można oglądać do 13 czerwca.

– Posiadam obraz Mariana Murawskiego, obcuję z nim na co dzień i jest mi z nim dobrze – powiedziała o podróżniczka i dziennikarka Elżbieta Dzikowska.

Gwiazdy o sztuce Mariana Murawskiego. „Przemieszanie smutku z radością”

– Już od dawna się nim zachwyciłam – powiedziała o artyście obecna na wernisażu Grażyna Wolszczak.

Marian Murawski (ur. 26 marca 1932 roku w Podleszczewie koło Suwałk) – polski malarz, grafik, ilustrator książek, głównie dla dzieci, młodzieży, projektant opakowań i plakatów.
Artysta wychowywał się na terenach północno-wschodniej polski w bogatej mozaice kulturowej czasów powojennych. Inspiracje dla swojej twórczość czerpie z polskiego folkloru i ludowości, tworząc nietuzinkowy styl narracji rzeczywistości. Wykreowana przez niego wizja w sposób abstrakcyjny, lecz spójny personifikuje krajobraz. Murawski na obrazach ożywia płoty, strachy na wróble tworząc z nich hybrydowe postacie „kukłady” emanujące ludzkimi emocjami. Całość kompozycji dopełnia gra kolorów, popadająca w skrajności – barw intensywnych z wszelakimi odcieniami szarości. Jest również jednym z prekursorów polskiej grafiki i ilustracji. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku zajmował się oprawą graficzną kultowych bajek dla dzieci i młodzieży. Malarstwo i ilustracje eksponował na ponad stu wystawach w kraju i za granicą. Podczas swojej artystycznej działalności został wielokrotnie nagrodzony.
(Informacja o artyście: Wikipedia)