17 marca przy restauracji Boska Praga zacznie działać galeria sztuki. Boska Uległa Sztuce – bo tak nazywa się projekt Galerii Uległej i Boskiej Pragi – rozpocznie się wernisażem i występem Pauliny Penc – malarki i artystki multimedialnej. Ekspozycja będzie zmieniać się w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Boska Praga mieści się w budynku dawnego młyna parowego na warszawskiej Pradze. Zabytkowe mury kryją industrialne i nowoczesne wnętrza, które ożywią regularne wystawy sztuki współczesnej charakteryzującej się dużym wyczuciem estetyki.

– Chcemy, aby prace prowokowały gości restauracji do interakcji ze sztuką – oglądania obrazów z bliska oraz aktywnych rozmów o nich. Największą wartością jest możliwość obcowania ze sztuką w nieformalnej atmosferze oraz spotkanie z artystą – mówią Anna Madejska i Paulina Dmitruk, pomysłodawczynie Galerii Uległej.

Nienarzucające się obrazy, grafiki i zdjęcia wejdą w interakcję z przestrzenią
i odbiorcą.

– Każda wystawa poprzedzona zostanie wernisażem z ciekawą oprawą muzyczną. Robimy wszystko, aby Boska Praga stała się istotnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy. Chcemy przybliżyć kulturę do ludzi i przełamywać stereotypy – dodaje Hanna Kociszewska, art manager Boskiej Pragi.

Brak podziału na scenę i publikę oraz nieformalna atmosfera umożliwiają specyficzny kontakt z dziełami sztuki. Eksponowane obrazy wejdą w interakcję nie tylko z odwiedzającymi gośćmi, ale wyjątkowymi murami starego młyna.

Paulina Penc

Pierwszą artystką, z którą będzie można się spotkać jest Paulina Penc. Artystka maluje, tworzy krótkie video, podstawia głos do filmów, tworzyła także w pracowni u Grzegorza Kowalskiego, prekursora sztuki krytycznej w Polsce. Komentuje rzeczywistość, przetwarzając współczesny obraz kulturowy w wyobrażenia malarskie. Nowy cykl – “Creator”, w tym przypadku to nic innego, jak interakcje: człowiek – komputer, program – użytkownik, nowa poetyka wynikająca z tych interakcji, a w konsekwencji zmiany socjologiczne. Nawiązanie do glitchu w tym wypadku niekoniecznie  znaczy tyle samo, co estetyka malarska, stanowi ono bowiem metaforę do osobowości zaburzonych. Gry psychologiczne zdefiniowane przez Erica Berne’a są skojarzone w cyklu malarskim z grami komputerowymi poprzez budowanie wirtualnej rzeczywistości, paradoksalnej obecności realności.  W konsekwencji przecież nie ma różnicy między rzeczywistością, a światem cyfrowym, bo jak mówi metaliczny głos robota w utworze „Hrs: Mins: Secs”  autorstwa Daedlusa – „The main goal is to win the game”.

Boska Uległa Sztuce

Wydarzenie na Facebooku: https://web.facebook.com/events/738748219559014/

17 marca, godz. 20.00
Boska Praga
ul. Okrzei 23, Warszawa

Boska Uległa Sztuce
Boska Uległa Sztuce