Król bębnów, współtwórca wizerunku współczesnego perkusisty, Billy Cobham otwiera 16 marca w Krakowie nowy cykl ICE Jazz. Kolejne odsłony cyklu – i kolejne światowe gwiazdy jazzu – już w czerwcu!

Jest autentyczną legendą bębnów, choć stroni od sławy. Zasłynął z gry w legendarnym Mahavishnu Orchestra, które tworzył w oryginalnym składzie w 1970 roku oraz w projektach wielkiego Milesa Davisa. Na trwałe zmienił rolę perkusji w zespole, zarówno jeśli chodzi o jazz, jak i rock. Jego styl gry, łączący siłę i nieskazitelną precyzję, wywarł wpływ na wielu muzyków młodszej generacji. Billy Cobham – król perkusji spod znaku fusion będzie pierwszą z jazzowych gwiazd, które zawitają w tym roku do Krakowa. 16 marca artysta wystąpi wraz ze swoim zespołem w ramach nowego cyklu ICE Jazz.

„Od początku funkcjonowania ICE Kraków chcieliśmy, by na scenie najlepszego w Polsce centrum kongresowego regularnie pojawiały się największe postaci światowego jazzu” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Co istotne, to już kolejna marka własna ICE Kraków. Pierwszą jest ICE Classic – cykl koncertów prezentujący sylwetki najznamienitszych współczesnych artystów świata muzyki poważnej” – dodaje Helbin.

Billy Cobham – król perkusji

Billy Cobham urodził się w Panamie. I choć we wczesnym dzieciństwie jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku, latynoamerykańskie korzenie słychać w sposobie jego gry. To prawdziwy mistrz groove. Cobham zrewolucjonizował sposób gry na perkusji, w szczególności na hi-hacie. Jeszcze dziś, po czterdziestu latach płyty takie jak: The Inner Mounting Flame, Birds of Fire (Mahavishnu Orchestra) czy Spectrum i Total Eclipse (solowe) robią wrażenie. Emocjonalnego stosunku do Amerykanina nie ukrywa sam Witold Wnuk, dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami i współorganizator koncertu: Billy Cobham był jego wzorem w czasach, gdy sam był aktywnym muzykiem.

Billy Cobham współpracował m.in. ze znakomitymi gitarzystami: Georgem Bensonem, Johnem Abercrombie, Johnem McLaughlinem, Tommym Bolinem, a także z Jackiem Brucem, wokalistą i basistą zespołu Cream. Wziął udział w nagraniu głośnej wspólnej płyty Carlosa Santany i Johna McLaughlina Love Devotion Surrender, nagrywał też m.in. z Gilem Evansem i Peterem Gabrielem. Od 1980 roku artysta mieszka na stałe w Szwajcarii. W 2007 roku Cobham został sklasyfikowany na 46. miejscu listy najlepszych perkusistów rockowych według „Stylus Magazine”. Nieustannie tworzy, ale nie uczestniczy w „wyścigu zbrojeń” współczesnego świata bębnów.

W Krakowie gościliśmy go już w 2013 roku. Podczas Nocy Jazzu wystąpił wtedy z Adamem Bałdychem i Adzikiem Sendeckim. Tym razem przywozi swój oryginalny sekstet. W ICE Kraków zabrzmią więc największe hity Cobhama, na czele z Red Baron i Stratus z kultowej płyty Spectrum, uznanej po latach za jedną z najlepszych w kategorii fusion. W nagraniu albumu wzięli wtedy udział m.in. Jan Hammer z The Mahavishnu Orchestra oraz gitarzysta Tommy Bolin, który kilka lat później został członkiem zespołu Deep Purple. Za sprawą tej właśnie płyty Billy Cobham stał się najczęściej samplowanym perkusistą – w ten sposób jego utwór Spectrum wykorzystała m.in. słynna triphopowa grupa Massive Attack.

ICE Jazz zaprasza najlepszych

ICE JAZZ: Król bębnów Billy Cobham w Krakowie!
ICE JAZZ: Król bębnów Billy Cobham w Krakowie!

Centrum Kongresowe ICE Kraków od swojego otwarcia jesienią 2014 roku stało się miejscem prestiżowych wydarzeń kulturalnych. Wyjątkowa architektura budynku, jego usytuowanie naprzeciwko Wawelu i akustyczne walory sal – to wszystko pozwala na organizację najwyższej klasy koncertów w niezwykłej oprawie. W październiku 2015 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator ICE Kraków – oraz Miasto Kraków zainicjowały cykl ICE Classic: w elektryzującym recitalu wystąpiła wówczas jedna z najwybitniejszych współczesnych sopranistek Aleksandra Kurzak.

Nowy cykl ICE Jazz, współorganizowany przez KBF z renomowanymi managerami i agencjami świata jazzu, ma na celu zaprezentowanie najwybitniejszych postaci tej muzyki na scenie ICE Kraków. Już w czerwcu podczas kolejnych koncertów w tym cyklu wystąpią gwiazdy pierwszej wielkości: Bobby McFerrin (11 czerwca) z projektem „Bobby McFerrin Loves Brasil” oraz Pat Metheny Quartet (26 czerwca) – genialny gitarzysta powraca do królewskiego miasta po 31 latach!

Partnerem Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego w organizacji wszystkich trzech koncertów jest Fundacja My Polish Heart i stojący na jej czele Witold Wnuk – znany także jako organizator Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, dzięki któremu mieliśmy okazję do spotkania w Krakowie takich gwiazd, jak Herbie Hancock, Al Jarreau, John Scofield czy supergrupa Return to Forever.

Bilety na wydarzenie dostępne w sprzedaży w punktach stacjonarnych oraz za pośrednictwem Internetu.

18 marca 2016 roku Billy Cobham wystąpi ze swoim sekstetem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w siedzibie NOSPR w Katowicach.

BILLY COBHAM – STRATUS