Śmierć na Diamentowej Górze

Amerykańska droga do oświecenia

0
84

Scott Carney w książce „Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia” pisze o tym, czym może się skończyć przenoszenie wschodniej duchowości na grunt zachodni, i związanym z tym ryzyku fałszywych interpretacji, nieporozumień, a w niektórych przypadkach nawet śmierci.

W 2012 roku trzydziestoośmioletni Ian Thorson zmarł w górach w Arizonie z powodu odwodnienia i dyzenterii. Medytował w pobliżu ośrodka, w którym nauczyciel duchowy gesze Michael Roach propagował własną nieortodoksyjną interpretacją buddyzmu tybetańskiego. Zaintrygowany tą tragedią Scott Carney, dziennikarz i antropolog, który przez sześć lat studiował buddyzm w Indiach, zastanawia się, jak daleko niektórzy potrafią się posunąć w pogoni za obietnicą oświecenia.

Carney przedstawia niejasne okoliczności śmierci Thorsona, analizując zarazem szczególną amerykańską skłonność do traktowania wschodnich tradycji religijnych jak klocków lego, z których można budować dowolne konstrukcje, i ocenia koszty obsesyjnego dążenia do transcendencji. W fascynującej relacji, zawierającej fragmenty prywatnych zapisków Thorsona i opowieści byłych uczniów Roacha o cudach i czarnej magii, pełnych erotyki rytuałach i tantrycznych inicjacjach, dowodzi, że droga do oświecenia może być zdradliwa i pełna pułapek.

Scott Carney

Scott Carney (ur. 1978) – antropolog i dziennikarz śledczy, który w swoich artykułach i książkach łączy reportaż społeczny z etnografią. Był redaktorem „Wired”, a jego teksty ukazywały się również w pismach „Mother Jones”, „Foreign Policy”, „Playboy”, „Details”, „Discover”, „Outside” i „Fast Company.” Przygotowuje programy i materiały dokumentalne m.in. dla National Public Radio i National Geographic. W 2010 roku jego artykuł o dzieciach uprowadzonych do adopcji wyróżniono Nagrodą im. Ancila Payne’a przyznawaną w uznaniu dla wysokich wartości etycznych w dziennikarstwie. Polskim czytelnikom znana jest jego książka Czerwony rynek wyróżniona Nagrodą Clarion.

Przenoszenie buddyzmu i duchowości Wschodu na obcy grunt niesie ze sobą ryzyko fałszywych interpretacji, nieporozumień, a w niektórych przypadkach prawdziwe zagrożenie – i tak się właśnie stało na amerykańskiej ziemi w ośrodku Diamond Mountain. Świetnie napisana relacja Scotta Carneya jest wstrząsająca.
Matteo Pistono

W swojej mistrzowskiej opowieści Scott Carney zgłębia mroczną stronę naszej obsesji na punkcie wschodnich religii i filozofii. W dążeniu do nirwany niektórzy znajdują szaleństwo, inni śmierć. Carney zabiera nas w perwersyjną duchową podróż, zakończoną tragicznie w górach Arizony, gdzie w ziemię od dawna wsiąka krew wędrowców.
Trevor Aaronson

Fascynująca i ponura opowieść o grupie ludzi gotowych poświęcić wszystko w desperackim dążeniu do transcendencji. „Śmierć na Diamentowej Górze” ukazuje obietnice, pułapki i złudzenia, które czekały na pewnego młodego człowieka poszukującego mądrości Wschodu. To, co rozpoczęło się w klasztorze tybetańskim w Nepalu, znalazło dramatyczne zakończenie na pustyni w Arizonie.
Stephen Batchelor

Scott Carney
Śmierć na Diamentowej Górze
Amerykańska droga do oświecenia

Tytuł oryginalny: A Death on Diamond Mountain: A True Story of Obsession, Madness, and the Path to Enlightenment
Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 2016-04-27