Ocalić od zapomnienia. Polskie instrumenty ludowe

0
62

Nakładem wydawnictwa MUZA S.A. w Warszawie, ukaże się książka Polskie instrumenty ludowe autorstwa dr Anety I. Oborny – ostatnia z serii „Ocalić od zapomnienia”, oparta głównie o zbiory Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, posiadającego największą kolekcję ludowego instrumentarium w kraju.

Jak pisze w recenzji prof. Zbigniew Przerembski „Znaczenie ludowych instrumentów muzycznych dla tradycji kulturowej naszego kraju  trudno przecenić”. Praca jest tym cenniejsza, że stanowi kompendium wiedzy na ten temat , zebranej przez znakomitego fachowca tematu. Jest to poza tym  pierwsza na polskim rynku tego typu praca, do tej pory ukazywały się tylko wyrywkowe opracowania konkretnych instrumentów.

Poza ogólną  historią instrumentów  ludowych  autorka  prezentuje grupy idiofonów, membranofonów, chordofonów i aerofonów. Dla przeciętnego czytelnika podział ten  wynikający ze sposobu  pobudzania i konstrukcji instrumentu brzmi dość tajemniczo, ale znajdziemy tu opisy i zdjęcia  m.in.  kołatek, drumli, harmonii ( to idiofony), bębnów (membranofony), skrzypiec diabelskich, cymbałów (to chordofony),  oraz  piszczałek,  dud  wielkopolskich,  kozłów weselnych, klarnetów, kornetów, puzonów i waltorni (to aerofony). Niektóre z tych  instrumentów obecnie są wykorzystywane  w muzyce klasycznej czy jazzowej.

Ważnym i ciekawym zjawiskiem  polskiego  folkloru  są kapele  ludowe,   których  składy   różnią się znacznie  i związane są  z regionami etnograficznym  Polski. Temu tematowi poświęcony jest odrębny rozdział książki .

Publikacja  jest bogato ilustrowana, w zdecydowanej większości ikonografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych  w Szydłowcu.

Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aneta Oborny jest doktorem nauk humanistycznych  w zakresie historii, wykładowcą nauk z zakresu  kultury muzycznej na kierunku Europejskie Studia Kulturowe Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2011 roku jest dyrektorem Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Autorka  książek  „ Życie muzyczne Kielc 1815- 1915”oraz „Muzeum Ludowych Instrumentów  Muzycznych  !975-2010”, a także  wielu artykułów i esejów na temat kultury muzycznej  XIX i XX wieku w Polsce oraz autorka i kurator  wystaw muzealnych.

Ocalić od zapomnienia. Polskie instrumenty ludowe

Autor: Aneta Oborny
Wydawnictwo: Muza
Listopad 2015