Kamil Sipowicz: Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt

0
227

Filozoficzne opowiastki o relacji ludzi i zwierząt, których autorem jest jeden z wielkich buntowników – Kamil Sipowicz, rockmen, dziennikarz, artysta, poeta i zwolennik legalizacji marihuany. Jednak w tych krótkich historiach pokazuje nam się jako wrażliwy, spostrzegawczy i dowcipny obserwator.

Uzupełnieniem tych subtelnych wspomnień są ilustracje. Ich autorką jest Olga Sipowicz (Kora), która w odmienny sposób wyraziła silną więź z czworonogami. Autorzy żyją w harmonii ze swoimi braćmi mniejszymi w cichym domu na Roztoczu i widać, że dobrze się z tym czują.

Kamil Sipowicz

Historyk filozofii, dziennikarz, poeta, rockmen, biznesmen i artysta, urodził się 23 lipca 1953 roku w Otwocku.

W latach 1974–1979 studiował na Akademii Teologii Katolickiej na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. W tych latach był związany z Galerią Repassage i komuną hipisowsko artystyczną na ul. Esperanto w Warszawie. Studia doktoranckie podjął na Ludwig-Maxilimilians-Universität w Monachium (1980–1982) i Freie Universität w Berlinie (1982–1988). Doktoryzował się w 1992 roku na podstawie pracy Zagadnienia nieautentyczności i degeneracji w filozofii Martina Heideggera.

Kamil Sipowicz zajmuje się historią  ruchu hipisowskiego, psychodelią, filozofią Heideggera i filozofią obcego (ksenologią) oraz performancem i plastyką. Jego prace były wystawiane w Monachium, Berlinie, Krakowie i Warszawie. Jest współzałożycielem wytwórni fonograficznej Kamiling Co. W 1999 roku był redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika „MAX”. Pisze teksty muzyczne do czasopism: „Magazyn Muzyczny Jazz”, „Jazz Forum”, „Tylko Rock”, „Warsaw Voice”, „eleWator” oraz filozoficzne do „Philosophia Christianae”, „Życie i Myśl”, „Ex Libris”. Publikował swoją poezję w „Twórczości”, „Toposie”, „Nowej Okolicy Poetów” i „Gazecie Wyborczej”, a także wydał kilka tomików: Choroby kartezjańskie (2013)  Pieśni solarne (2009), I znowu pogrzeb we wrześniu (2006), Świder metafizyczny (2005), Tajemnicze dzieje pierwiastków (1983) i Królowie w kole ognia (1989).

W 2013 roku zalegalizował związek z Olgą Jackowską (Korą, wokalistą zespołu Maanam), swoją wieloletnią partnerką życiową, z którą ma syna Szymona (ur. 1976). Doczekał się również wnuka Leo (ur. 2011).

Bohaterami tej książki są zwierzęta. Dokładnie pięćdziesiąt dziewięć. Psy, koty, nawet węże. Dopuściłem też do głosu kilka grzybów z Roztocza. Wszystko dzieje się właśnie na Roztoczu. To kraina między Piaskami a Lwowem. W głębokich lasach na wzgórzu. Tam mieszkamy. Czasami tylko w tym nibydzienniku odbywam podróże. W przestrzeni. Do Brazylii, Meksyku i na Kretę. Albo w czasie. Do dzieciństwa w Świdrze, Płocku i Krakowie.
A ludzie? Ludzie mają tylko wtedy sens, gdy są blisko zwierząt.
– ze Wstępu

Kamil Sipowicz
Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 24 maja 2016
Ilustracje: Olga Sipowicz – Kora

Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt (ilustracja: Olga Sipowicz - Kora) (1)
Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt (ilustracja: Olga Sipowicz – Kora) (1)
Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt (ilustracja: Olga Sipowicz - Kora) (2)
Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt (ilustracja: Olga Sipowicz – Kora) (2)
Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt (ilustracja: Olga Sipowicz - Kora) (3)
Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt (ilustracja: Olga Sipowicz – Kora) (3)


Warning: A non-numeric value encountered in /home/annasara/domains/funkytown.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353