Gry i zabawy z dawnych lat

0
169

Książka Gry i zabawy z dawnych lat autorstwa Katarzyny Piętki ukaże się dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia. Aby dobrze się bawić, niewiele potrzeba. Wystarczy chwycić się za ręce i krążyć w kole…

Graliście w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj, gumę? Wiecie, co to hacele, chłopek, pikuty, zośka? Przypominamy zabawy z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą. Kiedy osiedla nie były grodzone, kiedy biegało się z kluczem na szyi, a centrum towarzyskim podwórek był trzepak.

Wśród pięćdziesięciu przypomnianych w książce zabaw i gier znalazły się te najprostsze jak „Baloniku nasz malutki”, „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Mało nas do pieczenia chleba”, zabawy typowo podwórkowe jak dwa ognie, kapsle, wojna, ale i zabawy ludowe jak „Uciekła mi przepióreczka w proso”, „Jaworowi ludzie”, „Król Lul”, „Moja Ulijanko” czy wreszcie zabawy na niepogodę jak pomidor, piekło-niebo, inteligencja, wisielec, teatr cieni i wiele innych.

Chcemy tą książką nie tylko zachęcić do podróży sentymentalnej w przeszłość, ale przede wszystkim dać współczesnym dzieciom skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.

Hej, hej, dwa patyki,
Hej, hej, dwa dębowe.
Hej, hej, dwa patyki
Do zabawy już gotowe.

Hej, hej, dwa patyki…

Katarzyna Piętka

– z wykształcenia polonistka zafascynowana teatrem, dawno temu pisywała do magazynu „Teatr” i nałogowo oglądała spektakle Jerzego Grzegorzewskiego. Od prawie dziesięciu lat redaktor prowadząca w „Naszej Księgarni”. Mama rezolutnej Marianki, która inspiruje ją do kolejnych projektów książkowych.

Agata Raczyńska

– ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, autorka komiksów i animacji, zaliczana do kręgu twórców polskiego netartu (projekt agatka.art.pl). Mieszka i pracuje pomiędzy Chile, Meksykiem i Polską.
Od wielu lat związana z meksykańskim wydawnictwem Televisa, zwłaszcza ich młodzieżowym dwutygodnikiem „Tú”, w którym jako dyżurna rysowniczka regularnie publikuje swoje ilustracje i komiksy. Meksykańskim odbiorcom znana jest też jako autorka ilustracji do Dulce Amargo, książki powstałej we współpracy z Dulce Marią, słynną członkinią zespołu RBD.
W Polsce współpracuje z wydawnictwami Nasza Księgarnia (Zosia z ulicy Kociej, Ratunku, marzenia!), Bona (Niewidzialny Tonino), MAC Edukacja oraz WSiP. Jej rysunki ukazały się również w piśmie „Gaga”, Antologii polskiego komiksu internetowego, animowanym wideoklipie do albumu Noviki Polskie leniwe, a od niedawna również na dodatkach do dziecięcych sypialni z nowej kolekcji ColorStories.
Na scenie chilijskiej związana jest z kolektywem artystycznym Casagrande, współpracuje przy realizacji projektów z pogranicza poezji i sztuki publicznej.
Jej prace były prezentowane na wystawach Natarcie netartu (Galeria Zachęta 2003), Ilustracja PL2010 (Sinfonia Varsovia 2010) i Ánimaexperimenta (Mavi, Santiago 2011).

Gry i zabawy z dawnych lat

Katarzyna Piętka
ilustrator: Agata Raczyńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Premiera: 2016-09-28