Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy

0
129

Moda Polska to Jadwiga Grabowska. Była nie tylko najważniejszą powojenną polską projektantką, ale też prawdziwą ikoną stylu.

Jadwiga Grabowska (1898 – 1988)  – projektantka mody, w latach 1958–1968 dyrektorka artystyczna państwowego przedsiębiorstwa „Moda Polska”.

W czasach przedwojennych była właścicielką salonu mody. Wyszła za mąż za piłkarza Polonii Warszawa, później dziennikarza sportowego, Tadeusza Grabowskiego. Po wojnie założyła prywatny dom mody „Feniks”, zlikwidowany w roku 1947. W okresie tzw. odwilży po roku 1956 powstało państwowe przedsiębiorstwo „Moda Polska”. Jadwiga Grabowska objęła stanowisko dyrektora artystycznego. Korzystając ze swojego statusu, mogła często wyjeżdżać do Paryża i innych ośrodków kształtowania mody światowej, dzięki czemu kierowane przez nią przedsiębiorstwo szybko reagowało na trendy w modzie. Potrafiła skłonić państwowy przemysł tekstylny do produkcji modnych tkanin. W roku 1968 została przeniesiona na emeryturę. Od tego czasu rozpoczął się upadek przedsiębiorstwa, które zostało ostatecznie zlikwidowane w roku 1998.

Chociaż lansowała modę awangardową, sama ubierała się konserwatywnie. Stale nosiła turbany i kostiumy o klasycznym kroju.

Szara, smutna rzeczywistość PRL-u? Nic bardziej mylnego!

„Nigdy przedtem ani potem nie byliśmy tak europejscy” – mówi o latach 60. Marta Sztokfisz. A tak europejscy mogliśmy być dzięki ludziom, którzy tworzyli tę dekadę.

„Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy” to historia jednej z ważniejszych postaci ówczesnego świata artystycznego. Jadwigę Grabowską, Grabolkę, nadwiślańską Coco Chanel, pierwszą dyrektor artystyczną Mody polskiej, wspominają przyjaciele, współpracownicy i uczniowie. Z ich opowieści wyłania się nie tylko portret silnej kobiety, która miała odwagę iść własną drogą i nie zgadzała się na kompromisy, lecz także obraz szalonej Warszawy lat 60., gdzie wszystko było możliwe.

Marta Sztokfisz – pisarka i dziennikarka, autorka cyklu scenariuszy filmów dokumentalnych, była współpracowniczka m.in. Sztandaru Młodych, ITD., Kultury, Polityki, Sukcesu, Vivy i Gali, pracowała również jako wydawca telewizyjny. Przeprowadziła ponad 300 rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów.

Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy

Autor: Sztokfisz Marta
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: październik 2015

Nigdy przedtem ani potem nie byliśmy tak europejscy
Nigdy przedtem ani potem nie byliśmy tak europejscy