Po pamiętnych rolach w „Glinie”, „Drogówce” i „Obławie”, Maciej Stuhr zdecydował się na udział w mocnym thrillerze utrzymanym w najlepszym skandynawskim stylu. Czerwony Kapitan to ekranizacja bestsellera Dominika Dána, który w czasie służby w policji przeżył większość z tego, co później opisał w książce.

Polskim koproducentem jest firma Mental Disorder 4, która odpowiada za takie obrazy jak: „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, „Baby Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka i „Czerwony pająk” Marcina Koszałki. Czerwony Kapitan miał już swoją premierę na Słowacji, gdzie stał się absolutnym hitem – film z Maciejem Stuhrem został znakomicie przyjęty przez publiczność i ustanowił nowy rekord liczby widzów w weekend premierowy.

Film Czerwony Kapitan to współczesny kryminał, pełen pościgów i scen walki, odwołujący się do najlepszych wzorców gatunkowego kina amerykańskiego, a jednocześnie nie pozbawiony oryginalności i lokalnej wschodnioeuropejskiej specyfiki. Ważną inspiracją dla reżysera Michala Kollára były filmy Władysława Pasikowskiego. W rolę głównego bohatera Richarda Krauza wcielił się doskonały Maciej Stuhr. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Oldřich Kaiser, Marián Geišberg oraz Martin Finger. Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz („Ostatnia rodzina”, „Hardkor Disko”, „Deep Love”).

„Czerwony Kapitan” jest adaptacją bestsellerowej powieści Dominika Dána pod tym samym tytułem. Książka sprzedała się w nakładzie ponad 500 tysięcy egzemplarzy, bijąc rekordy popularności. W Polsce ukazała się jesienią ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Rok 1992, burzliwe czasy tuż po aksamitnej rewolucji, w momencie rozpadania się Czechosłowacji. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza (Maciej Stuhr) – ambitnego, młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, wpada jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomi niebezpieczeństwa, Richard Krauz wraz ze swoim partnerem, postanawiają rozwiązać zagadkę, do której kluczem jest czaszka z wbitym w nią gwoździem. Wszystkie tropy prowadzą do „Czerwonego Kapitana” – owianego złą sławą specjalisty od „ostatecznych” przesłuchań z czasów minionej władzy. Podążając za dowodami i poszlakami Krauz odkrywa kolejne elementy układanki powiązań byłej czechosłowackiej SB z nową policją i niektórymi dostojnikami Kościoła.

Maciej Stuhr w filmie Czerwony Kapitan
Maciej Stuhr w filmie Czerwony Kapitan

Film jest międzynarodową koprodukcją firm ze Słowacji, Czech i Polski – Sokol Kollar, Fog’n’Desire, Mental Disorder 4 – zrealizowaną w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Zdjęcia do filmu były realizowane w Bratysławie, Pradze i Krakowie. Film został nagrodzony w VI Konkursie na Wspieranie Produkcji Filmowej, otrzymując dofinansowanie w ramach RFF – Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie, współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Miejskiej Kraków oraz środków budżetu Województwa Małopolskiego. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Czeski tytuł filmu to Rudý kapitán, a czeskim dystrybutorem jest A-Company. Słowacki tytuł filmu to Červený kapitán.

„Czerwony Kapitan” w reżyserii Michala Kollára wszedł na ekrany kin w Czechach i na Słowacji 10 marca 2016 roku. Do polskich kin film wejdzie 26 sierpnia 2016 roku.

Czerwony Kapitan

Gatunek: thriller/ sensacyjny
Produkcja: Słowacja, Czechy, Polska 2016
Reżyseria: Michal Kollár
Scenariusz: Miro Šifra, Michal Kollár, Anna Fifíková
Obsada: Maciej Stuhr („Glina”, „Drogówka”, „Obława”, „Listy do M.”, „Planeta Singli”), Marián Geišberg („Janosik. Prawdziwa historia”, „Przeboje i oldboje”), Oldřich Kaiser („Obsługiwałem angielskiego króla”, „Ciemnoniebieski świat”), Zuzana Kronerová („Cztery słońca”, „Szczęście”)

Maciej Stuhr w filmie Czerwony Kapitan, reż. Michal Kollár
Maciej Stuhr w filmie Czerwony Kapitan, reż. Michal Kollár