Największy międzynarodowy sukces polskiego filmu animowanego od czasu nagrodzonego Oscarem Piotrusia i wilka! Jak uratować mamę zostało uznane za Najlepszą Animację na New Media Film Festival w Los Angeles oraz 5. Dada Saheb Phalke Film Festival 2015 w Indiach. Ta pełna przygód produkcja zakwalifikowała się również do oficjalnej selekcji wielu międzynarodowych festiwali, w tym: Hollywood Weekly Magazine Film Festival i 25. Cottbus Film Festival.

Głosów głównym bohaterom użyczyła dubbingowa obsada marzeń. Wśród nazwisk z najwyższej półki znaleźli się m.in.: Maciej Stuhr, Tomasz Kot, Cezary Pazura i Andrzej Grabowski.

Jak uratować mamę jest pierwszym od pięciu lat polskim pełnometrażowym filmem animowanym, który trafi do kin. Produkcję tę promuje piosenka „Możesz wszystko” w wykonaniu Tabba i popularnego zespołu Sound’n’Grace.

Adaś większość swojego czasu spędza, grając na komputerze. Aneta jest miłośniczką książek, uwielbiającą bujać w obłokach i marzyć o królewiczu z bajki. Jednak przez jakiś czas myśli rodzeństwa będą musiały skupić się na czymś zupełnie innym. Ich mama potrzebuje pomocy, którą tylko jej pociechy są w stanie sprowadzić. Niemały w tym udział będzie miała pewna Czarownica… To za sprawą jej czarów Adaś i Anetka przeniosą się do tajemniczej średniowiecznej krainy – pełnej ziejących ogniem smoków, turniejów rycerskich i zamków. Dzieci muszą odnaleźć legendarne Złote Krople, dzięki którym będą mogły spełnić swoje trzy życzenia – w tym to jedno najważniejsze: ratunek dla mamy.

OD REŻYSERA

Jak uratować mamę to opowieść o zwyczajnym rodzeństwie, którego życie zmienia się gwałtownie pod wpływem poważnej choroby ich mamy. Żeby jej pomóc udają się w magiczną podróż, podczas której nie mogą nikogo skrzywdzić. Ta wyprawa jest ekwiwalentem stanu, w którym znajduje się dziecko postawione w sytuacji tak ogromnego strachu – strachu o swojego rodzica. Dla Adasia i Anetki wszystko jest w tej sytuacji nowe – tak jak nowy jest średniowieczny świat, w którym się znaleźli.

Żeby dotrzeć do celu swojej podroży, dzieci muszą działać razem i znaleźć nieoczywiste, sprytne i mądre rozwiązania. Nasi bohaterowie pomagają zlikwidować głód i pokojowymi metodami obalić znienawidzonego monarchę. Ich największym wrogiem jest tylko czas, który płynie nieubłaganie, wyznaczając kres ich misji. Dobro i prawość przezwyciężają jednak i tę przeszkodę.

Film z założenia pozbawiony jest tak modnego dzisiaj okrucieństwa,  które  wkradło  się  już  do  wielu  filmów  z  gatunku  kina  familijnego. Historia ewoluuje od realizmu do baśniowej fantazji, co pozwala młodemu widzowi w pełni utożsamiać się z głównymi bohaterami i wspólnie przeżywać fascynujące przygody.  Przesłanie jest proste: wiara, miłość i fantazja przezwyciężą najgorsze doświadczenia, warto więc wierzyć, marzyć i konsekwentnie dążyć do celu.

Struktura filmu skonstruowana jest tak, aby młody widz mógł jak najlepiej przyswoić film. Akcja jest jednowątkowa, pozbawiona rozległych dygresji, ustawiona chronologicznie, a młodzi bohaterowie mają jasno postawiony cel: uratować mamę. Element mistyczny filmu opiera się na obecności magicznych przedmiotów, jak Srebrny Cyklon, który służy do odmierzania czasu. Czas w całej bajce pełni rolę antagonisty i nadaje akcji tempo. To właśnie z czasem, który jest nieubłagany i bezwzględny, mierzą się nasi bohaterowie. Wszystko doprawione jest w dużą dozą humoru: sytuacyjnego, kierowanego bardziej do dzieci i słownego, adresowanego raczej do rodziców.

JAK URATOWAĆ MAMĘ, reż. Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski
JAK URATOWAĆ MAMĘ, reż. Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski

Jak uratować mamę

Gatunek: animowany/przygodowy
Produkcja: Polska 2015
Reżyseria: Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski
Scenariusz: Andrzej Surmacz, Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski. Wioletta Pomorska
Obsada: Maciej Stuhr („Gnomeo i Julia”, „Roman Barbarzyńca”, „Zaplątani”, „Film o pszczołach”, „7 krasnoludków – Historia prawdziwa”), Beniamin Lewandowski („Królowa Śniegu 2”, „Kapitan Szablozęby i skarb piratów”, „Jej Wysokość Zosia”), Aleksandra Kowalicka („Misiek w Nowym Jorku”, „Mały Książę”, „Królowa Śniegu 2”, „Fru!”), Tomasz Kot („Wakacje Mikołajka”, „Mikołajek”, „Asterix na olimpiadzie”, „Dżungla”, „Mysi agenci”), Cezary Pazura („W głowie się nie mieści”, „Gang Wiewióra”, „Skubani”, „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta”, „Shrek Forever”), Andrzej Grabowski („Uwolnić Mikołaja!”, „Robaczki z Zaginionej Doliny”, „Gwiazda Kopernika”, „Toy Story 3”, „Merida Waleczna”), Jerzy Kryszak („Dobry dinozaur”, „Pszczółka Maja. Film”, „Auta 2”, „Delfin Plum”, „Ratatuj”), Jarosław Boberek („Hugo i łowcy duchów”, „Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę”, „Uwolnić Mikołaja!”, „Fru!”, „Pingwiny z Madagaskaru”), Robert Gonera („Muppety z kosmosu”), Dariusz Gnatowski („Głupki z kosmosu” – gra wideo), Marzena Kipiel-Sztuka
Dystrybucja: Kino Świat

W kinach od 1 czerwca 2016

Jak uratować mamę