Idol z ulicy – porównywana do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy” prawdziwa historia nastolatka, który udowodnił sobie i światu, że marzenia pomagają przekraczać najtrudniejsze granice.

Nowy film reżysera nominowanych do Oscara „Paradise Now” oraz „Omar” (Srebrna Żaba na Festiwalu Camerimage i Nagroda Publiczności na Transatlantyku). Zdobywca Nagrody Jury Ekumenicznego podczas 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

W jednej z głównych ról występuje Nadine Labaki, autorka takich filmów jak kultowy „Karmel” i nagrodzony na Festiwalu w Toronto „Dokąd teraz?”.

Takich programów jak Arab Idol na świecie jest wiele. Ludzie potrafią całymi dniami stać w kolejce czekając na przesłuchanie. Wierzą, że ktoś dostrzeże ich talent i pomoże otworzyć im drzwi do świata sławy. Niestety, aby wygrać taki program nie wystarczy tylko świetnie śpiewać. Trzeba mieć jeszcze „to coś”, co sprawi, że publiczność oszaleje na punkcie kandydata. W rezultacie to ich głosy są najważniejsze, jury służy tylko fachową opinią.
Z kolei wygrana to dopiero początek ciężkiej drogi, aby utrzymać się szczycie.

Udało się to m.in. Kelly Clarkson (American Idol 2002), Alisan Ann Porter (The Voice 2016), Dawidowi Podsiadło (X-Factor 2012) oraz Joss Stone (Star for a Night 2002).

Do ich grona dołączył Mohammed Assaf, w którego postać w filmie Idol z ulicy wciela się świetny Tawfeek Barhom. Assaf udowodnił sobie i swoim rodakom, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki pomocy przyjaciół udaje mu się dostać do Egiptu na przesłuchania do programu Arab Idol. Zdobywa serca publiczności i wygrywa program.

Dziś jest jednym z najpopularniejszych piosenkarzy w świecie arabskim.

Palestyna wierzy w marzenia

Porównywana do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy” prawdziwa i niezwykła historia Mohammada Assafa, młodego Palestyńczyka mieszkającego w Strefie Gazy. Chłopiec udowadnia sobie i światu, że marzenia pomagają przekraczać nawet te najtrudniejsze granice. Występując w popularnym programie telewizyjnym Arab Idol poruszył serca wszystkich. Do głosowania na niego zachęcał sam palestyński prezydent, słów uznania nie szczędził mi palestyński premier. Mohammad stał się dla pogrążonych w konflikcie Palestyńczyków iskrą nadziei, że mogą się na nowo zjednoczyć.

Idol z ulicy / Ya Tayr El Tayer
Idol z ulicy / Ya Tayr El Tayer

Idol z ulicy / The Idol / Ya Tayr El Tayer

Reżyseria: Hany Abu-Assad („Wesele Rany”, „Omar”, „Paradise Now”)
Występują:
Tawfeek Barhom („Farewell Baghdad”, „The White City”)
Nadine Labaki („Karmel”, „Dokąd teraz?”, „Rock the Casbah”)
Ahmed Al Rokh („Wojna światów”, „Krok do sławy”)

Gatunek: dramat
Produkcja: Palestyna 2015
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Przeczytaj: Idol z ulicy – Duma Palestyny (recenzja)

Idol z ulicy na ekrany polskich film wejdzie 3 czerwca.

Idol z ulicy / The Idol / Ya Tayr El Tayer
Idol z ulicy / The Idol / Ya Tayr El Tayer

Idol z ulicy, reż. Hany Abu-Assad