Nazywana była najgorszą śpiewaczką świata. Była wszystkim tym, czym diva operowa nie jest. Jej kompletny brak talentu wokalnego nie przeszkadzał w śpiewaniu przed wypełnionymi salami koncertowymi. Niewątpliwie pomagały pieniądze, odziedziczone po ojcu bankierze. Dla boskiej Florence Foster Jenkins te występy były spełnieniem marzeń o operowej karierze, a dla widzów… wyjątkowym komediowym spektaklem, pełnym nietrafionych nut.

Peter Quilter po śmierci Florence napisał o niej komedię o tytule „Boska”, którą można oglądać na deskach Teatru Polonia z Krystyną Jandą w roli głównej. Teraz sfilmowania fascynującej przygody, ułożonej na fałszywe nuty, podjął się mistrz biografii filmowych Stephen Frears („Tajemnica Filomeny”, „Królowa”).

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie. Niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie jej się to udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnagie Hall nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.

Meryl Streep (miała 12 lat kiedy rozpoczęła naukę śpiewu, ponieważ jej marzeniem było zostać gwiazdą opery, jednak gdy wzięła udział w szkolnym przedstawieniu zmieniła zdanie) – zdobywczyni trzech Oscarów, jedna z największych aktorek naszych czasów w roli Florence Jenkins zwanej „najgorszą śpiewaczką świata”. W roli jej partnera i menedżera jak zwykle czarujący Hugh Grant.

Niezwykle zabawna prawdziwa historia kobiety, która mimo braku talentu podbiła sceny operowe świata budząc śmiech zamiast zachwytów.

Meryl Streep jako Boska Florence
Meryl Streep jako Boska Florence

BOSKA FLORENCE
Florence Foster Jenkins

Reżyseria: Stephen Frears („Niebezpieczne związki”, „Królowa”, „Tajemnica Filomeny”)
Obsada:
· Meryl Streep („Pożegnanie z Afryką”, „Diabeł ubiera się u Prady”, „Żelazna dama” – OSCAR)
· Hugh Grant („Cztery wesela i pogrzeb”, „Notting Hill”, „Był sobie chłopiec”)
· Jesse Spencer („Dr House”, „Płynąc pod prąd”)

Gatunek: komediodramat
Produkcja: Wlk. Brytania / USA 2016
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films
W kinach w Polsce od 19 sierpnia 2016 roku

BOSKA FLORENCE